رفتن به مطلب
goto847

فرهنگ کار و تجارت در رومانی- بخش دوم

پست‌های پیشنهاد شده

منبع: نشریه سازمان برتر / سال چهارم - شماره 9 - آبان و آذر 92
نویسنده: سعید علیمیرزایی / با همکاری آقای الکساندر موزگورانو، دبیر اول سفارت رومانی در تهران

جلسات کاری
جلسات کاری معمولاً رسمی هستند و توسط تصمیم‌گیرنده ارشد اداره می‌شوند. در رومانی سر وقت حاضر شدن در جلسه بسیار مهم و اولین نشانه احترام قائل شدن (یا نشدن) برای طرف مقابل است. در طول جلسه معمولاً گپ و گفت غیررسمی و خارج از موضوع کار متداول نیست. رومانیایی‌ها در مورد مسائل خصوصی بسیار تودار هستند و نباید از آن‌ها سؤالات شخصی بپرسید. برنامه جلسات خیلی دقیق نیست. ممکن است دستور جلسه تهیه شود ولی صرفاً جنبه راهنما دارد و جهت بحث‌ را مشخص می‌کند. بنابراین، گاهی اوقات ممکن است به موضوعات خارج از دستور جلسه هم پرداخته شود. شما هم سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید.
رومانیایی‌ها مذاکره‌کننده‌های سرسختی هستند و اصرار دارند که در پیشنهادات تجاری بیشترین امتیاز را در یک حد و اندازه معقول بگیرند. تصمیمات نهایی توسط مدیران ارشد اتخاذ می‌شوند. بنابراین، گرفتن امتیاز را به زمانی موکول کنید که بتوانید مستقیماً با مدیران ارشد جلسه داشته باشید.
داشتن روابط دوستانه در رومانی بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، اعضای تیم مذاکره‌کننده را قبل از رسیدن به نتیجه نهایی یا قبل از اعتمادسازی کامل تغییر ندهید.

ارتباطات
جلسات عموماً رسمی و با تعارفات سنتی همراهند. هنگام سلام و احوال‌پرسی محکم دست بدهید و به چشم طرف مقابل نگاه کنید. القاب و عناوین افراد در رومانی بسیار مهم هستند. همیشه افراد را با عنوان شغلی یا دانشگاهی به همراه نام خانوادگی یا با کلمات domnul (آقا) یا doamna (خانم) به همراه نام خانوادگی مخاطب قرار دهید. استفاده از نام کوچک افراد در کسب و کار معمول نیست.
رومانیایی‌ها در ارتباطات خود رک و صریح و در عین حال حساس و مبادی آداب هستند و مراقبند که موجب آزرده خاطری طرف مقابل نشوند.

هدیه دادن
هدیه دادن در فرهنگ کسب و کار رومانی چندان متداول نیست. اگر به خانه رومانیایی‌ها دعوت شدید می‌توانید یک دسته گل کوچک یا یک جعبه شکلات برای آن‌ها ببرید. سعی کنید تعداد شاخه گل‌ها فرد باشد.

آداب غذا خوردن
اگر به شام دعوت شدید حتما سر وقت بروید، اما اگر به مهمانی دعوت شده بودید می‌توانید تا 15 دقیقه هم با تأخیر بروید. لباس رسمی بپوشید. موقع ورود ببینید آیا کفش‌ها را دم در درآورده‌اند، شما هم همین کار را بکنید. میزبان رومانیایی معمولاً با احترام فراوان با شما رفتار می‌کند.

سر میز غذا
تشریفات معمول و مرسوم را سر میز غذا رعایت کنید. صبر کنید به شما بگویند که کجا بنشینید زیرا ممکن است از قبل برای این منظور برنامه‌ریزی کرده باشند. همانند اروپایی‌ها هنگام غذا خوردن عادت بر این است که چنگال را در دست چپ و کارد را در دست راست نگه می‌دارند. دستمال سر سفره را روی میز بگذارید نه روی پاهای خود. صبر کنید تا میزبان به شما بگوید pofta buna (یعنی بفرمایید). در اثنای غذا خوردن دستان خود را روی میز نگه دارید و مچ دست را روی لبه میز قرار دهید. ممکن است یک یا دو بار دیگر هم به شما تعارف کنند که بیشتر بخورید. اگر واقعاً میل نداشتید تأکید کنید که دیگر میل ندارید چون تعارف معمولی شما را جدی نمی‌گیرند و فکر می‌کنند شاید باز هم بخواهید ادامه دهید. اگر می‌خواهید نشان دهید که هنوز غذا خوردن شما تمام نشده چاقو و چنگال خود را به شکل ضربدری روی بشقاب بگذارید. زمانی که از خوردن فارغ شدید چاقو و چنگال را به صورت موازی در حالی که دسته آن‌ها در سمت راست قرار گرفته و دندانه‌های چنگال رو به پایین است، روی بشقاب بگذارید.

کارت ویزیت
کارت ویزیت بدون تشریفات خاص رد و بدل می‌شود. اگر شرکت شما بیش از 50 سال سابقه دارد آن را روی کارت ویزیت خود درج کنید. رومانیایی‌ها از قدمت و پایداری شرکت‌ها خیلی تحت تأثیر قرار می‌گیرند. اگر تحصیلات عالی دارید نیز روی کارت ذکر کنید. بد نیست که یک طرف کارت را هم به زبان رومانیایی ترجمه کنید.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت‌های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×