رفتن به مطلب
goto847

فرهنگ کار و تجارت در دانمارک - بخش اول

پست‌های پیشنهاد شده

منبع: نشریه سازمان برتر / سال پنجم - شماره 10 - فروردین و اردیبهشت 93
نویسنده: سعید علیمیرزایی / کارشناس ارشد مدیریت آموزشی

دانمارک در اروپای شمالی و هم‌مرز با آلمان واقع شده است. این کشور نزدیک به 5.5 نفر جمعیت دارد و پایتخت آن کپنهاگ است. حکومت دانمارک سلطنت مشروطه است. بیش از 98% مردم دانمارک به زبان دانمارکی صحبت می‌کنند و زبان آلمانی نیز در منطقه نورد-شلزویگ در مرز آلمان به عنوان زبان رسمی این منطقه استفاده می‌شود. واحد پول دانمارک کرون و صادرات عمده آن ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، نوشابه، مواد غذایی، مواد شیمیایی، و سوخت است.
در حال حاضر چهره صنعتی دانمارک ترکیبی از شرکت‌های کوچک تا متوسط است و همانند دیگر کشورهای بزرگ صنعتی اروپا، تعداد سازمان‌های بزرگ بسیار کم است. شرکت‌های دانمارک تخصص‌گرا هستند و معروفیت آن‌ها نه به خاطر تولید انبوه در بازار، که به خاطر تولیدات دارای طراحی خلاق و کیفیت عالی است. در محیط‌های کار دانمارک آن چه اهمیت دارد صلاحیت و شایستگی فرد است، نه تحصیلات یا طبقه اجتماعی او.
دانمارک به عنوان یک جامعه مساوات‌جو معروف است و نکته جالب این که این مسئله در زبان دانمارکی نیز که کلمات آن فاقد مذکر و مؤنت هستند نیز منعکس شده است. اکثر دانمارکی‌ها در مورد موفقیت‌های فردی خود بسیار متواضع هستند و بیش از آن که نگران نیازهای فردی خود باشند به دغدغه‌های گروه توجه دارند.
در دانمارک مرخصی زایمان برای پدرها و مادرها بسیار دست و دلبازانه است. در مقایسه با دیگر کشورها، مردها مشارکت فعال‌تری در پرورش کودکان دارند، ولی تقسیم کار در منزل شبیه به دیگر کشورهای پیشرفته است.

رفتار صحیح در جامعه
دانمارکی‌ها معتقدند در هر شرایط معین تنها یک اقدام صحیح وجود دارد. اگر کسی از قوانین پیروی نکند (اعم از قوانین مکتوب یا ضمنی و استنباطی) هر کسی می‌تواند به عنوان یک منتقد آزادانه عقایدش را بیان نموده و از شخص خاطی بخواهد که پروتکل مورد قبول جامعه را رعایت کند. دانمارکی‌ها از همه انتظار دارند که رفتاری مؤدبانه داشته باشند. در دانمارک با لحن ملایم صحبت کنید و کاری نکنید که توجه افراد به شما جلب شود.

ارزش‌های خانوادگی
اکثر خانواده‌های دانمارکی کوچک هستند. خانواده هسته‌ای (متشکل از پدر، مادر، و فرزندان) مرکز ساختار اجتماعی است. کودکان از همان ابتدا طوری ترتیب می‌شوند که مستقل باشند. اکثر آن‌ها حدود یک سالگی به مهد کودک سپرده می‌شوند. تشکیل خانواده در دانمارک به ازدواج نیاز ندارد و زوج‌ها می‌توانند بدون ازدواج قانونی با هم تشکیل خانواده بدهند.

مراوده اجتماعی و هدیه دادن
دانمارکی‌ها روز تولد و کریسمس به دوستان نزدیک و اعضای خانواده هدیه می‌دهند. اگر برای شام به منزل آن‌ها دعوت شدید می‌توانید به عنوان هدیه برای آن‌ها گل یا شکلات مرغوب ببرید. ترکیبی از گل‌ها وحشی برای آن‌ها هدیه‌ای بسیار ارزشمند محسوب می‌شود. حتماً سر وقت به منزلشان بروید چون هم در موقعیت‌های اجتماعی و هم در کسب و کار آدم‌های وقت‌شناسی هستند. مطمئن شوید که قبل از ورود به منزل لازم است کفش خود را درآورید یا خیر. با خانم خانه تماس بگیرید و ببینید مایل است همراه خود غذا بیاورید یا خیر. موقع آماده کردن میز یا هنگام جمع کردن آن به خانم خانه پیشنهاد کمک بدهید. دانمارکی‌ها به منزلشان افتخار می‌کنند چون معمولاً دکوراسیون آن را خودشان انجام می‌دهند و به همین خاطر اگر از آن‌ها بخواهید که منزل را به شما نشان دهند معمولاً خوشحال می‌شوند. در منزل در مورد مسائل کاری صحبت نکنید. اگر به مهمانی رسمی‌تر دعوت شدید بهتر است گل‌ها را قبل از مراسم بفرستید. کاغذ کادوی قرمز رنگ همیشه گزینه خوبی است. آن‌ها معمولاً هدیه را جلوی شما باز می‌کنند.

ناهار کاری
دانمارکی‌ها خیلی به ایجاد ارتباط دوستانه برای شروع تجارت اعتقادی ندارند و لذا دعوت به شام و ناهار کاری که معمولاً با این هدف صورت می‌گیرد خیلی حائز اهمیت نیست. با وجود این، اگر به رستوران دعوت شدید هرگز شروع کننده بحث کاری نباشید و بگذارید میزبان دانمارکی در این کار پیش قدم شود. ترجیح آن‌ها این است که در این موقعیت‌ها راجع به کار صحبت نکنند. به صورت‌حساب رستوران‌ها یک سری هزینه‌ها بابت خدمات اضافه می‌شود و لذا دادن انعام خیلی ضرورت ندارد. اگر سرویس ویژه‌ای به شما دادند می‌توانید بابت آن انعام بدهید ولی انتظاری از شما ندارند.

آداب غذا خوردن
سر میز غذا منتظر شوید تا به شما بگویند کجا بنشینید. ممکن است برای این کار برنامه‌ریزی کرده باشند. به سبک اروپایی، موقع خوردن غذا چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست بگیرید. موقع غذا خوردن مچ دست را روی میز بگذارید تا هر دو دست شما معلوم باشد. همه چیز را امتحان کنید. احتمالاً میزبان دوباره به شما تعارف می‌کند که باز هم میل کنید ولی اگر تعارفش را رد کنید ناراحت نمی‌شود. بشقاب خود را تا ته تمام کنید چون دور ریختن غذا را دوست ندارند. وقتی غذا خوردن شما تمام شد چاقو و چنگال را به صورت ضربدری و در حالی که دندانه‌های چنگال رو به بالا و دسته آن‌ها متمایل به سمت راست است روی بشقاب بگذارید.

سبک مدیریت
ساختار کسب و کار در دانمارک بسیار مسطح و مبتنی بر اجماع و اتفاق نظر است. مدیر دانمارکی دنبال این نیست که خود را به عنوان کسی جلوه دهد که یک تنه تصمیم دشواری را گرفته و سختی‌های کار را متحمل شده است. در جامعه‌‌ای که جملاتی چون «فکر نکن کسی هستی»، «فکر نکن عاقل‌تر از مایی»، و «فکر نکن بهتر از مایی» شعار مردمان آن است، یک مدیر به سختی می‌تواند نقش سنتی و پدرگونه را در محیط کار بازی کند.

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت‌های دیگر
درود بر شما برای تشکر از گزینه های سپاس و اعتبار دهی در پایین هر پست استفاده شود سپاس

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت‌های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

×